Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Baví vás zoologie? Pak přijďte prozkoumat obrovskou rozmanitost živočišné říše na Přírodovědeckou fakultu UK! Odborníci vám ukážou bohaté sbírky a chovy, které byly pro veřejnost dosud nepřístupné.
Hrdličkovo muzeum člověka pro vás ve spolupráci s katedrou zoologie připravilo jedinečnou prohlídku.
Nejdříve navštívíte chovy studenokrevných obratlovců. Ty jsou rozděleny do tří částí s různými klimatickými podmínkami.
V teplé a vlhké místnosti uvidíte hlavně ryby – například cichlidy, kostlíny, slepé jeskynní tetry nebo podivné bichiry, kteří mají svalnaté ploutve a elegantní šupiny. Další místnost slouží k chovu chladnomilných obojživelníků a plazů. Jsou zde mimo jiné axolotli, drápatky vodní, kuňky východní či úhoř říční. V teplé a suché části pak na vás čekají suchozemské želvy a ještěři.
Ve druhé polovině exkurze si prohlédnete vědecky cenné zoologické sbírky. Je v nich uloženo jednak mnoho bezobratlých živočichů, jednak rozsáhlá kolekce lihových, kostních a dermoplastických (tedy vycpaných) preparátů obratlovců.
Sbírky mají také velkou historickou hodnotu, protože značná část položek pochází z přelomu 19. a 20. století. Máte zde proto šanci vidět skutečné unikáty – včetně severoamerického holuba stěhovavého, který byl vyhuben už v roce 1914.
Exkurze je vhodná pro žáky základních a středních škol i pro další fanoušky zoologie. Prohlídky se konají v úterky a čtvrtky mezi 9:00 a 16:00 hodin, cena činí 50 Kč za osobu. Minimální počet účastníků jsou 4, maximální 12.
Na exkurzi je nutné se předem objednat. Pedagogové registrovaní v projektu Přírodovědci.cz si mohou rezervovat termín v Katalogu pro učitele. Ostatní zájemci se mohou objednat prostřednictvím webového formuláře Hrdličkova muzea, na telefonu 724 039 933 nebo na e-mailu hmc@natur.cuni.cz.
Zoologickou prohlídku lze zkombinovat s návštěvou Hrdličkova muzea člověka, případně s některým jeho workshopem.
Tuto akci nepořádají Přírodovědci.cz, takže na ní nedostanete razítko do svého Deníku přírodovědce.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.