Není vítr jako vítr
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Dominik Vondráček z katedry zoologie se podílel na vytvoření automatického identifikačního systému hmyzu za využití moderních technologií.
Hmyz má zásadní význam jak z hlediska fungování ekosystému Země, tak z pohledu vlivu na lidskou společnost. Přesné rozpoznání konkrétního druhu však mnohdy není jednoduché a často bývá i časově náročné. V současné době je známo přes milion druhů hmyzu, přičemž v rámci jednoho druhu lze často pozorovat značnou variabilitu z důvodu pohlaví, stadia vývoje či zbarvení. Jeho přesná identifikace je však velmi důležitá.
Hmyz tvoří značnou část biologické diverzity, zároveň hraje významnou, často i nezastupitelnou roli ve fungování jednotlivých ekosystémů Země. Na druhou stranu se zde vyskytuje mnoho druhů hmyzu, kteří jsou přenašeči různých chorob nebo se jedná o škůdce zemědělských plodin. Pro zjištění konkrétního druhu je potřeba dlouholetých znalostí expertů na tuto problematiku, zároveň je identifikace často časově náročná. Proto již v minulosti byly snahy o zautomatizování a zjednodušení identifikace hmyzu, které však byly často nepřesné a vyžadovaly mnoho vstupních dat. S rozvojem nové metody - tzv. konvolučních neuronových sítí - došlo k možnostem zpřesnění a vyřešení většiny problémů s automatickou identifikací hmyzu.
Konvoluční neuronové sítě (CNN) jsou praktickým nástrojem pro rozpoznání obrazu, pro který je potřeba vstupních parametrů zásadně redukována. Stručně řečeno dochází při konvoluční části k automatickému předzpracování obrazu do formy vektoru, který vstupuje dále do neuronových sítí, které s nimi pracují a dochází ke klasifikaci.
Jelikož se jedná o nadějnou metodu, vědci se ve svém bádání zaměřili na určení přesnosti automatické identifikace hmyzu právě s pomocí konvolučních neuronových sítí. Pro svůj výzkum použili čtyři různé fotografické datové sety. První dva datasety skládající se z fotografií různých čeledí byly použity ke zjištění, zda je možné automatický systém „naučit“ rozpoznat různé vyšší skupiny brouků a dvoukřídlých. Zbylé dva datasety byly zaměřené na rozpoznávání jedinců na druhové úrovni. V prvním datasetu bylo obsaženo 884 jedinců dvoukřídlých z 11 čeledí fotografovaných z předního pohledu na hlavu, přičemž úspěšnost zde byla 92,7 %. U brouků (2936 různých jedinců ze 14 čeledí fotografovaných z hřbetního pohledu) byla úspěšnost již 96,1 %. U dalších dvou datasetů se vědci snažili testovat úspěšnost automatického rozpoznání druhů, které jsou si velmi podobné a jsou těžko identifikovatelné i pro lidské odborníky. V tomto případě se podařilo správně automaticky rozpoznat 97,3 % pro tři příbuzné druhy zlatohlávků rodu Oxythyrea (339 jedinců, pohled na hřbet) a 98.6 % pro devět druhů larválních stádií pošvatek (3845 fotografií-více obrázků od jednoho vzorku z různých pohledů).
Výsledky výzkumu jsou nadmíru uspokojivé, neboť dokázaly, že pomocí moderních technologií je možné určit konkrétní druhy hmyzu s přesností více než 90 %. Podařilo se tak i na velmi malých datasetech, přičemž se výsledky mohly rovnat s vyhodnoceními expertů na entomologii. S použitím konvolučních neuronových sítí by tak bylo možné plně zautomatizovat taxonomický identifikační systém.
Použití konvolučních neuronových sítí v oblasti biodiverzity je teprve v počátcích, ale již dnes je možné pozorovat značné úspěchy. Autoři upozorňují, že by s pomocí této metody bylo v budoucnu možné kromě identifikace stávajících druhů odhalit i druhy ještě nepopsané, případně tzv. kryptické druhy, které se odlišují jen méně patrnými znaky a bývají dnes identifikovány zejména pomocí DNA.
Kateřina Fraindová, Přírodověda populárně
Článek byl přejat z rubriky Přírodověda populárně.
Foto v záhlaví: Moucha domácí, nejčastější druh dvoukřídlých. Autor Lucie Fraindová.
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Jak je magnetická síla převedena na neurální signál? Kde je a jak vypadá magnetoreceptor? Jak magnetickou informaci zpracovává mozek? Nic z toho nevíme.
0x Magazín
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.