Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Neandertálci vyklidili asi před 30 tisíci lety životní prostor našim přímým předkům – anatomicky moderním lidem. Ale proč? Po odpovědi pátrají také antropologové z Přírodovědecké fakulty UK.
Podle jedné hypotézy, která má původ v článku antropologů Karen L. Steudel-Numbersové a Michaela J. Tilkense z roku 2004, mohly být jednou z významných příčin pádu neandertálců jejich vysoké energetické nároky na chůzi. Tito autoři jednoduchým odhadem vypočítali, že chůze stála neandertálce až o 30 % víc energie než zástupce moderních lidí.
Vysoké náklady na chůzi by významně omezily vzdálenost, jíž by se neandertálcům ještě vyplatilo překonávat při shánění potravy. Předpokládá se proto, že lovili na menším území, tedy v bližším okolí tábora, než anatomicky moderní lidé.
Lovit v omezeném prostoru mělo své nevýhody. Neandertálci dříve vyčerpali zdroje – vylovili zvěř a vysbírali plody. Museli se proto častěji stěhovat do nových oblastí. Stěhovat se znamenalo vydávat navíc další draze získávanou energii, kterou by jinak mohli využít k reprodukci: k výživě dětí a těhotných žen.
Právě menší množství energie investované do reprodukce mohlo být rozhodujícím faktorem, proč neandertálci podlehli v konkurenci s našimi předky.
Tato hypotéza je velmi elegantní, a proto pochopitelně lákavá. Doktorský student katedry antropologie a genetiky člověka Martin Hora se však rozhodl zjistit, nakolik je její základ v souladu s přesnějšími odhady „ceny“ chůze.
Za pomoci vedoucího katedry docenta Vladimíra Sládka využil stávající matematické modely, jež analyzují energetickou náročnost chůze. Ty zkombinoval s vlastním modelem pohybu dolních končetin současného člověka.
Výsledkem práce obou vědců je odhad nákladů na chůzi pro obě pohlaví jak neandertálců, tak tří časově a geograficky vymezených skupin anatomicky moderních lidí. Studii antropologů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zveřejnil renomovaný odborný časopis Journal of Human Evolution.
„Podle našich zjištění byla chůze neandertálských mužů ve srovnání s moderními muži nákladnější pouze o desetinu. Chůze neandertálských žen byla dokonce energeticky srovnatelná s chůzí moderních žen,“ shrnuje magistr Hora.
Rozdíl v odhadované denní spotřebě energie na chůzi mezi neandertálskými a moderními muži činí pouze 39–54 kilokalorií. „To zhruba odpovídá energii obsažené ve 30 gramech zvěřiny či v jednom bažantím vejci; tolik energie bychom dnes získali například ze 100 mililitrů limonády nebo jednoho a půl čtverečku čokolády,“ připodobňuje docent Sládek. Vyšší náklady na chůzi tak zřejmě nebyly mezi hlavními faktory, které vedly k vyhynutí neandertálců.
Martin Hora, Michal Andrle
Hora M., Sladek V. 2014. Influence of lower limb configuration on walking cost in Late Pleistocene humans. Journal of Human Evolution 67: 19–32. http://dx.doi.org/10.1016/j.jhevol.2013.09.011
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.