Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Tým českého občanského sdružení Kedjom-Keku [čtěte "kedžom keku"]odlétá do Afriky. Na severozápadě Kamerunu bude příští čtyři měsíce stavět školu. Ta poskytne vzdělání dětem i dospělým v komunitě tamních pastevců, mezi nimiž panuje osmdesátiprocentní negramotnost. "Rozvojem vzdělanosti chceme přispět i k ochraně unikátního horského mlžného lesa," vysvětluje Martin Mikeš, šéf sdružení a student z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze.
Foto: Škola pro kamerunské děti by měla být otevřena v květnu tohoto roku. (Autor: Kedjom-Keku).
Kamerunci se na novou školu těší. Stavbě školy už vyjádřila podporu Rada starších v Kedjom-Keku. Také nejvyšší vládce oblasti, fón Benjamin Vubangsi, poskytl českému záměru svou záštitu: "Jde o rozvojový projekt a nikdo mu nesmí stát v cestě," řekl muž, který v kraji o rozloze 300 čtverečních kilometrů plní úlohu krále.
Foto: Obyvatelé Kedjom-Keku se na novou školu těší. (Autor: Kedjom-Keku)
Tým výpravy vedle biologa Mikeše tvoří autor návrhu budovy, architekt Jindřich Ráftl, pod jehož dozorem bude stavba vznikat. Na stavbě školy se bude podílet i kameraman a fotograf výpravy Jan Mastník, jenž zároveň v Ráftlově návrhu vyladil několik technických detailů. Skupinu doplní Vladimír Vacátko, který se stane prvním kantorem české školy v kamerunských horách. "Tak začne možná ještě náročnější fáze našeho projektu. Jedna věc je školu postavit, druhá věc je úspěšně ji provozovat," myslí si Vacátko.
Peníze potřebné ke spuštění stavby získalo sdružení také díky pořádání benefičních akcí v loňském roce. V Zoo Praha například představilo kolekci africko-české módy. Na podzim uspořádalo koncert spojený s módní přehlídkou ručně pletených a háčkovaných kulichů značky Coolich. Do Liberce přivezlo sportovní exhibici a dýdžejskou noc. "Pomohli nám také soukromí dárci, kterým děkujeme. Přidat se k nim mohou samozřejmě i ti, kteří se o nás nyní dozvídají poprvé," doplnil Vacátko. Hrubou stavbu bude třeba vybavit nábytkem, školáci se neobejdou bez učebnic a dalších pomůcek.
Foto: Na kopečku v Africe děti chtějí lavice... (Autor: Kedjom-Keku)
Občanské sdružení Kedjom-Keku v únoru oslaví dva roky své činnosti. V nové škole, jež poslouží také jako vědecká stanice přírodovědcům z celého světa, hodlá vyučovat čtení, psaní, angličtinu a environmentální výchovu. Spolupracovat přitom bude i s kamerunským pedagogem a ekologem Ernestem Vunanem: "K farmaření tu lidé vypalují rozsáhlé lesní plochy. To potřebujeme změnit, jinak o prales přijdeme, nebudeme mít dost vody a zmizí i spousta vzácných druhů zvířat, zejména ptáků," říká Vunan.
Foto: V severozápadním Kamerunu provádí přírodovědci například ornitologický výzkum. O těch dalších vás budeme na našich stránkách v následujících týdnech informovat. (Autor: Kedjom-Keku)
Bude-li projekt úspěšný, rozšíří ho sdružení také o rozvoj dalších způsobů, jakým mohou místní pastevci nově přijít k obživě. "Plánujeme chov krycetomyší na maso, určitě chceme podpořit i včelaření, kterému rozumí právě pan Vunan, otevřeme i dílnu, kde bude vznikat móda a umělecké předměty vycházející z tamních tradic," říká Mikeš.
Foto: V červnu loňského roku představilo sdružení Kedjom-Keku v Zoo Praha africko-českou módu. Výtěžek z prodeje nyní pomůže postavit školu v Kamerunu. (Autor: Kedjom-Keku).
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a její děkan prof. RNDR. Bohuslav Gaš, CSc. vyjádřili podporu občanskému sdružení Kedjom-Keku a mladým přírodovědcům. "Jsem přesvědčen, že by naše fakulta měla podporovat takovéto typy projektů, které navazují na vědeckou činnost našich studentů," řekl profesor Gaš.
"Podpory od přírodovědecké fakulty i od profesora Gaše si velice vážíme. Věříme, že tato spolupráce umožní zefektivnit naši snahu nejen o vzdělávání tamních obyvatel, ale i o ochranu původních biotopů v horském mlžném lese," děkuje předseda sdružení Martin Mikeš, student posledního ročníku magisterského oboru Terestrická ekologie.
Foto: Martin Mikeš, vedoucí osobnost sdružení Kedjom-Keku a jeho "druhá" kamerunská rodina (Autor: Kedjom-Keku).
Zájemci o činnost občanského sdružení ho spolu s dalšími informacemi najdou i na webových stránkách www.kedjom-keku.com. A pokud byste chtěli na školu a přírodovědeckou stanici v severozápadním Kamerunu podpořit, můžete tak učinit zasláním finanční pomoci na toto číslo transparentního účtu.
Pokud vás zajímají další novinky o dění v Kamerunu, sledujte naše stránky! Dozvíte se o unikátním vědeckém výzkumu českých přírodovědců a o tom, jak postupuje výstavba školy pro kamerunské děti.
Speciální přírodovědecký blog z Kamerunu již brzy a my máváme přírodovědcům a přejeme jim šťastnou cestu do Afriky!
Alexandra Hroncová
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.