Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Geologický korespondenční seminář Kamenožrout pořádá letos již 3. ročník letního tábora, tentokrát v termínu 9. – 13. července 2018.
Tábor je určen dětem ve věku 6 – 12 let se zvýšeným zájmem o přírodní vědy, zejména pak geologii, paleontologii a geografii a jeho cena činí 4 000,-/týden (obědy nebo obědové balíčky, svačiny, pitný režim – dle možností aktuálního dne, 2 noci ubytování na chalupě Orlice v Horní Malé Úpě vč. snídaně a večeře, vstupné, pronájem autobusu). Počet účastníků tábora je omezen na 25 dětí! (především z důvodu omezené kapacity ubytování).
Tábor je tématicky zaměřen na geologii a paleontologii, geomorfologii, geografii a jim příbuzné vědy o Zemi, a především na poznávání těchto oborů v praxi a v terénu.
První tři dny vyrazíme za pánem hor do Krkonoš, kde budeme poznávat geologii, geomorfologii a geografii v praxi a budeme objevovat přírodní krásy naší země. Exkurze speciálně pro malé Kamenožrouty do méně známých míst tam, kde Krakonoš svojí zadní bradou modeloval hory podobně jako ledovec. Mladí badatelé uvidí stopy po ledovcích, které jinde ve střední Evropě nejsou a opravdovou tundru, stejnou jako je v 1 000 km vzdáleném Norsku. Trasa vede po horských značených cestách, bude dlouhá cca 12 km, převýšení cca 650 m. Exkurzi povede lektor Správy KRNAP, Ing. Michal Skalka.
Dále navštívíme ekologické vzdělávací centrum KRTEK pod správou Krkonošského národního parku, vědecko-zábavní centrum IQLandia v Liberci a mnoho dalšího!
Pondělí a úterý tedy strávíme v Krkonošském národním parku, a to i s přespáním (2 noci) na horské chalupě Orlice v Horní Malé Úpě, čímž si oživíme náš tábor nocováním mimo domov. Ve středu se přesuneme do Jizerských hor, konkrétně do Liberce, a to do vědecko-zábavního centra IQLandia. Čtvrtek a pátek nás pak čeká blízké okolí Prahy, cesty vlakem a poznávání uzavřených i aktivních lomů.
Sraz účastníků v pondělí 9. července 2018 v 7:30 v budově Přírodovědecké fakulty, Paleontologická posluchárna (přízemí vlevo), Albertov 6, 128 43 Praha 2. Návrat na stejné místo ve středu 11. července 2018 cca v 17:00. Poté sraz ve čtvrtek a pátek vždy v 8:00 v Paleontologické posluchárně, návrat vždy cca v 16:00.
Program jednotlivých dnů je stanoven následovně:
1. den: Krkonošský národní park – Špindlerův Mlýn – geomorfologická vycházka po hřebenech hor
2. den: Správa Krkonošského národního parku, Vrchlabí – KCEV Krtek; Stezka korunami stromů (Janské Lázně)
3. den: Vědecko-zábavní park IQLandia Liberec
4. den: Beroun – lom Kosov/variantně možnost návštěvy dosud nepřístupného důlního skanzenu v Jílovém u Prahy (tato možnost potvrzena až na začátku prázdnin)
5. den: Kamenolom Zbraslav
Vyplněnou přihlášku zasílejte na email: kamenozrout@natur.cuni.cz
INFORMACE O ZPŮSOBU PLATBY A DALŠÍ POTŘEBNÉ DOKUMENTY OBDRŽÍTE SPOLEČNĚ S POTVRZENÍM PŘIJETÍ PŘIHLÁŠKY NA VÁŠ EMAIL!
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.