Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Juniorská vědecká konference je za námi. Všem účastníkům děkujeme za kvalitní příspěvky a vítězům gratulujeme!
Poslední listopadový víkend patřil na Přírodovědecké fakultě UK mladým nadšeným vědcům a vědkyním. Juniorská konference kopíruje tradiční formát vědeckých konferencí, jen je přizpůsobena dětským účastníkům. Mladí vědci tak měli jedinečnou příležitost zažít skutečně "vědeckou” atmosféru, od setkání s opravdovými odborníky, seznámení s kamarády se stejnými zájmy, prezentací svých poznatků před publikem až po “cacao breaky”.
Páteční den byl zahájen odbornou paleontologickou přednáškou, pak již museli jít mladí vědci a mladé vědkyně s kůží na trh a prezentovat své vlastní výzkumy a bádání. Příspěvky jednotlivých žáků a studentů hodnotila odborná porota, která byla složená z biologů, chemiků, matematiků, fyziků a geologů. Po prvním bloku přednášek čekaly na účastníky speciální exkurze, kdy si děti mohly vybrat z komentované prohlídka Hrdličkova muzea člověka nebo exkurze v pražském metru - Není kámen jako kámen. Páteční večer zakončilo promítání filmu Planeta Česko opatřené o odborný výklad.
V průběhu sobotního dopoledne a odpoledne prezentoval své příspěvky zbytek mladých nadšenců. Nechyběly ani “tvrdé” debaty mezi účastníky, a to například nad problematikou druhové rozmanitosti v druhohorách.
Všechny přednášky můžete zhlédnout zde:
Stream pátek 23.11.
Kategorie 10-14 let: https://www.youtube.com/watch?v=1Dsxrpn4W5s
Kategorie 14-19 let: https://www.youtube.com/watch?v=QE32CWsKfeY
Stream sobota 24.11.
Kategorie 10-14 let: https://www.youtube.com/watch?v=T5D8bK8OGfM
Kategorie 14-19 let: https://www.youtube.com/watch?v=jUJ_lWCGGo0
Vzhledem k velkému počtu kvalitních a přitom různorodých vystoupení měla porota velice těžké rozhodování a proces určení vítězů byl opravdu dlouhý. Nakonec však přece jen vítěze vybrala a stanovila pořadí takto:
Vítězové kategorie 10 -14 let
1.Markéta Ambrozková - Posviťme si na to - luminiscence v živé přírodě
2.Matyáš Bára - Druhohory na území Čech
3. Anna Smílková - Pohyby rostlin
Vítězové kategorie 14 - 19 let
1.Marek Kalvoda - Kyselý déšť
2.Kateřina Marešová - Deriváty mitochondrií
3.Kateřina Pivoňková - Gravitační vlny a jejich detekce
Den s Petrem Juračkou
Daniel Svoboda - Alarmy a zabezpečovací systémy
Magdalena Ambrozková - Pod vlivem ethylenu
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.