Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Pracujete na zajímavém vědeckém projektu, doktorské nebo diplomové práci? Chcete, aby se o vašem výzkumu dozvěděla i veřejnost a novináři? Pochlubte se jim v soutěžní přehlídce FameLab!
Mezinárodní populárně-vědecká soutěž FameLab vznikla roku 2004 v Anglii a letos se do ní zapojí 26 zemí z celého světa. Už počtvrté se bude konat také v České republice. Hlavním organizátorem akce je u nás British Council.
Soutěžící mají jednoduchý úkol: vyjít na podium a během tří minut vysvětlit publiku i odborné porotě, na čem pracují. Prezentace musí být srozumitelná, zábavná a kreativní. Musí diváky nadchnout a přesvědčit je, že věda je užitečné, krásné, občas dokonce dobrodružné povolání.
Tři minuty se mohou zdát jako krátká doba na objasnění komplikované vědecké problematiky. Ale když svoje vystoupení dobře promyslíte a natrénujete, uvidíte, že se to dá zvládnout.
Pokud studujete nebo pracujete na Přírodovědecké fakultě UK, můžete se navíc poradit s našimi studenty, kteří se FameLabu zúčastnili loni. Chemici Jiří Dolanský s Janem Havlíkem a biolog Petr Jan Juračka posbírali v národním finále všechny ceny – v popularizaci vědy se tedy vyznají víc než dobře.
Soutěže se mohou zúčastnit studenti, studentky, vědečtí a pedagogičtí pracovníci starší 21 let, kteří pracují nebo studují v ČR v oblasti matematiky, medicíny, technických či přírodovědných oborů. Vítáni jsou i čeští občané působící v zahraničí.
Uzávěrka přihlášek je 1. března 2014. V březnu proběhnou oblastní kola v Praze a ve Zlíně, v květnu pak národní finále. Jeho vítěz pojede v červnu hájit české barvy na mezinárodní finále do anglického Cheltenhamu.
Přihlášku, podrobné informace i praktické rady, jak si připravit vystoupení, najdete na stránce českého FameLabu.
Horní foto: Petr Jan Juračka mluvil o kráse, mikrostruktuře a fyzice motýlích křídel. Nápadité, místy až akrobatické vystoupení mu přineslo společnou cenu British Council a Občanského sdružení ADETO. Foto Marian Vacek, FameLab ČR.
Jan Kolář
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.