Tajemství magnetorecepce
Jak je magnetická síla převedena na neurální signál? Kde je a jak vypadá magnetoreceptor? Jak magnetickou informaci zpracovává mozek? Nic z toho nevíme.
0x Magazín
Poslední víkend v květnu (24.–26. 5.) proběhne již potřetí bleskové mapování vybraných nepůvodních druhů živočichů a rostlin, do kterého se může zapojit úplně kdokoli.
Stačí si nainstalovat do svého telefonu aplikaci iNaturalist (tedy stejnou, která se využívá pro City Nature Challenge) a vyrazit ven. S řadou nepůvodních organismů (např. pajasanem žláznatým či nutrií) se můžete potkat přímo ve městě či za humny, některé (např. lupina mnoholistá) pronikají i do chráněných území. Informace o jejich výskytu pomohou vědcům i ochráncům přírody. Akci s názvem Biosmršť organizují vědci z Botanického ústavu AV ČR a VÚRV s podporou řady dalších organizací, včetně Přírodovědců. Některé z nich v rámci Biosmršti uskuteční i vycházky s odbornými komentáři. Letos poprvé se mohou mapování účastnit nejen jednotlivci, ale i celé třídy či přírodovědné kroužky. Je pro ně připravena soutěž, ve které budou moci vedle drobných věcných cen vyhrát i předplatné přírodovědných časopisů či přírodovědnou exkurzi do Průhonického parku, chráněné památky UNESCO.
Foto v záhlaví: Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum). Foto Kateřina Štajerová, Botanický ústav AV ČR
Jak je magnetická síla převedena na neurální signál? Kde je a jak vypadá magnetoreceptor? Jak magnetickou informaci zpracovává mozek? Nic z toho nevíme.
0x Magazín
City Nature Challenge je projekt, ve kterém se spojují pozorovatelé přírody z měst z celého světa. Hlavním cílem je ukázat, že navzdory obecně přijímaným názorům je příroda ve městech opravdu bohatá.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.