Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Chcete si prověřit své geologické znalosti? A zároveň poznat nové kamarády, kteří jsou do geologie stejně nadšení jako vy? Teď máte příležitost. Zapojte se do korespondenčního semináře!
Letos na podzim se na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy dovalil KAMENOŽROUT. Je to geologický korespondenční seminář – nový projekt pro mladé fanoušky minerálů, hornin a geologické minulosti i současnosti naší planety.
Studujete střední školu? Nebo jste ještě na základní, ale už něco víte o geologii? Rádi bádáte a soutěžíte? Pak se podívejte na http://kamenozrout.cuni.cz/, zaregistrujte se a začněte řešit KAMENOŽROUTOVY důvtipné otázky. Právě on vás totiž zasvětí do tajů věd o Zemi, rozvine vaše dovednosti i znalosti, přiblíží vám prostředí studia na vysoké škole a provede vás širokým spektrem geologických oborů a disciplín.
KAMENOŽROUT chce ukázat svým řešitelům nové možnosti v oblasti geologie – protože jak sám rád říká, je to krásná věda, která si zasluhuje pozornost.
Chcete se přidat ke „kamenožroutským“ aktivitám? Nejdřív si přečtěte návod, jak se zapojit do projektu. Podmínkou účasti je registrace na portále www.prirodovedci.cz, který je naším partnerem. Po registraci (nebo pokud už jste jedním z více než 2000 Přírodovědců) se budete moci na stránkách KAMENOŽROUTA přihlásit. Pak si stáhněte úlohy, vyřešte je a pošlete nám je zpět. Na úspěšné řešitele čekají skvělé ceny!
Další podrobnosti najdete na internetových stránkách KAMENOŽROUTA. Můžete se s ním také spřátelit na Facebooku, abyste měli přehled o všech novinkách.
V akademickém roce 2012/2013 nás čekají dvě zadání. První již bylo zveřejněno v říjnu 2012 a termín odevzdání odpovědí je 20. ledna 2013. Druhé zadání přijde v březnu (s odevzdáním během května). V květnu také uspořádáme první společný víkend – přihlášky na něj přijímáme do konce února, protože počet míst je omezen. Během roku pro vás připravíme i zajímavé přednášky, které se budou konat na Přírodovědecké fakultě UK. Sledujte aktuality, kde se o akcích včas dozvíte.
Seminář funguje pod záštitou Ústavu geologie a paleontologie na Sekci geologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Velký dík patří mnoha lidem z oboru, kteří se na tvorbě KAMENOŽROUTA podílejí.
Mnoho úspěchů s KAMENOŽROUTEM vám přejí
Jakub Trubač a Martina Teliščaková
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.