Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Také v srpnu nabízí antropologické Hrdličkovo muzeum pestrý program pro děti i dospělé. Pokud toužíte po letních přírodovědných zážitcích, můžete vybírat z mnoha komentovaných prohlídek a workshopů.
Během července a srpna můžete navštívit Hrdličkovo muzeum jen po předchozím objednání – nebo se zúčastnit některé z akcí, které tam pro vás připravili.
Přinášíme zde přehled akcí pořádaných v srpnu 2015. Další informace o nich a přihlašovací formulář najdete na webu muzea.
Na workshopy a prohlídky je nutné se předem objednat, protože kapacita je omezená.
Paleopatologie
V této tematické prohlídce vám prozradíme, jak určovat nemoci člověka z kostí či mumifikovaných tkání. Na exponátech z muzea si ukážeme projevy různých onemocnění. A mimo jiné se dozvíte, co mají společného ostatky Dahomejky Gutty z našich sbírek a smrt „kata českého národa“ Reinharda Heydricha.
4. srpna 2015, od 16:00. Doporučeno pro návštěvníky od 12 let.
Komentovaná prohlídka
Odborní lektoři vás během dvou hodin provedou muzejními sbírkami a upozorní vás na největší zajímavosti, které byste neměli minout. Prvním tématem prohlídky je evoluce člověka. Pak se zaměříme na srovnání člověka se šimpanzem, naším nejbližším žijícím příbuzným.
Ukážeme si anatomické rozdíly mezi ženskou a mužskou kostrou, naučíte se rozeznat nezhojená zranění od zhojených, seznámíte se s taji nitroděložního vývoje člověka a s příchodem dětí na svět. Na závěr se zastavíme u egyptských mumií, kde vás čeká povídání o starověkých rituálech spojených se smrtí.
5. srpna 2015, od 10:00
Srpnová večerní prohlídka
Vezměte si baterku a přijďte prozkoumat tmavá zákoutí a zvláštní exponáty opředené podivuhodnými příběhy. Naši lektoři vás provedou setmělým muzeem, doprovodí expozici zasvěceným komentářem a zodpoví vaše dotazy. Čekejte i různá drobná překvapení – nikdy totiž nevíte, co se může stát v noci v muzeu…
5. srpna 2015, od 21:00 do 23:00
Mumifikace ve starověkém Egyptě
Proč staří Egypťané mumifikovali své mrtvé? Jak se vyvíjely postupy mumifikace? Jaké pohřební rituály a náboženské představy s ní byly spojeny? A proč se mumifikovala i zvířata? Odpovědi se dozvíte během této tematické prohlídky muzea.
12. srpna 2015, od 16:00
Workshop Lidské a zvířecí smysly
Otestujte své vlastní smysly a porovnejte je se schopnostmi některých druhů zvířat. Prohlédněte si smyslové orgány na anatomických modelech, poznejte svoje schopnosti v čichovém a hmatovém kvízu, vyzkoušejte optické klamy nebo prověřte svůj barvocit.
Seznámíte se také s unikátními smysly zvířat – co dokážou hmyzí tykadla, jak fungují sluchové orgány kobylek či sarančat, jak a proč vnímá hmyz feromony a proč někteří hadi reagují na teplo?
14. srpna 2015; od 10:00 pro děti 6–10 let, od 17:00 pro zájemce od 10 let
Komentovaná prohlídka
Odborní lektoři vás během dvou hodin provedou muzejními sbírkami a upozorní vás na největší zajímavosti, které byste neměli minout. Seznamte se s evolucí našeho druhu, anatomií lidské kostry, nitroděložním vývojem člověka nebo starověkými pohřebními rituály.
19. srpna 2015, od 10:00
Lidská ontogeneze a antropologie dítěte
V této tematické prohlídce muzea se zaměříme na individuální vývoj člověka, tedy na jeho ontogenezi. Prostřednictvím cenných exponátů vám přiblížíme vývoj jedince od početí až do narození a evoluční souvislosti toho, jak přicházíme na svět.
19. srpna 2015, od 16:00
Workshop Očima bioarcheologa
Mrtví i místa jejich posledního odpočinku k vám mohou promlouvat – a my vás naučíme rozumět jejich řeči. Zajímá vás, jak pracují archeologové a co jim o pohřbeném člověku může povědět jeho kostra? Co se dozvíme o jeho životě z předmětů, které byly pohřbeny spolu s ním? Jaké informace dokážeme vyčíst o době, v níž žil a zemřel?
Staňte se na chvíli archeologem a zjistěte z nově odkrytého hrobu všechno, co dokážete!
21. srpna 2015; od 10:00 pro děti 6–10 let, od 17:00 pro zájemce od 10 let
Smrt a pohřbívání
Jak se v historii měnily způsoby pohřbívání? K čemu sloužily a slouží posmrtné masky? Jaké jsou trendy moderního pohřbívání, například na takzvaných přírodních hřbitovech? A jak zachovat své tělo do doby, kdy bude technologie na takové úrovni, že vás „vzkřísí z mrtvých“? To všechno zjistíte při další z tematických prohlídek Hrdličkova muzea.
26. srpna 2015, od 16:00.
Snímky Hrdličkovo muzeum člověka a Petr Jan Juračka.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.