Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Letošní ročník konference pro nejmladší badatele se opravdu vydařil. Počet přihlášených byl rekordní a řada příspěvků měla mimořádně vysokou kvalitu. Kdo se nakonec umístil na medailových pozicích?
Účastníci konference mohli své výzkumy prezentovat buď formou přednášky, nebo plakátu (posteru). Přednášející soutěžili ve třech kategoriích rozdělených podle věku, pro postery byla jedna společná kategorie. Zde jsou výsledky:
kategorie 10–13 let
1. místo: Tereza Krejzová (Listonoh – živoucí fosílie)
2. místo: Jiří Bruthans, Mikoláš Pešek (Na jedné noze)
3. místo: Adam Blaha (Chameleon jemenský aneb všechny barvy světa)
kategorie 13–15 let
1. místo: Jiří Močkoř (Určení π pomocí generátoru náhodných čísel)
2. místo: Jakub Horák (Odlišnosti omatidií u složeného oka členovců)
3. místo: Petr Šohaj (Jak dlouho?)
čestné uznání: Jan Petr Coufal, Albert Coufal (Hodinky s vodotryskem)
kategorie 15–18 let
1. místo: Jakub Štěpánek (Tajemství ohně)
2. místo: Jan Blaha (Karbonická anhydráza Nce103p patogenní kvasinky Candida parapsilosis)
3. místo: Dagmar Budd (Pôvod análneho otvoru/ The Origin of an Anus)
postery
1. místo: Jáchym Holeček (Jak zachránit rysa?)
2. místo: Jan Šamberger, Tomáš Souček (Palmový olej)
3. místo: Daniel Lokvenc (Ohrožené druhy ptáků)
Děkujeme našim sponzorům a partnerům. Generálním partnerem byl stejně jako loni Nadační fond Neuron, který podporuje špičkové české vědce a výzkum v České republice.
Na akci se vařilo podle zásad Skutečně zdravé školy. Tato iniciativa se snaží zlepšovat jídlo ve školách. Pokud i vy chcete, aby se ve školách jedlo lépe, podívejte se na www.skutecnezdravaskola.cz, jak se můžete zapojit do jejich programu.
Záznamy vybraných přednášek si můžete přehrát na YouTube kanálu Přírodovědců.
O konferenci informovala i média, mimo jiné Česká televize nebo Český rozhlas.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.