Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Jako zástupce Přírodovědecké fakulty byl mezi ně vybrán doktor Jakub Trubač z Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů. Jakub Trubač vede Centrum výzkumu radiogenních a stabilních izotopů. Věnuje se geologii, lékařství a geochemii, především procesům v bio/geochemii, geochemické variabilitě a petrogenezi hornin a organické hmoty. Je dvojnásobným držitelem Ceny děkana PřF UK. Stejně jako zástupci ostatních fakult odpověděl i on časopisu iForum na několik otázek.
CITÁT
iF: Mohl byste nám prozradit své oblíbené motivační heslo nebo citát z knihy?
JT: „Jediným solidním základem našeho světa jsou horniny,“ napsal jako úvodní motto do skript František V. Holub. Myslím si, že je to svatá pravda. Geologie je prostě jedním z důležitých pilířů našeho hmotného světa a vychází z ní vše, včetně nás samotných.
VZOR
iF: Kdo je Váš oblíbený vědecký vzor? A pokud byste měli možnost , který den z jeho kariéry byste s ním chtěli strávit?
JT: Docent František Holub byl můj velký učitel, který bohužel již není mezi námi. Vždy jsem byl moc šťastný, když jsem s ním mohl trávit čas přímo při terénním výzkumu, při němž dokázal vždy propojit své pozorování do širších geologických souvislostí.
INSPIRACE
iF: Co Vás inspiruje na Vašem současném pracovišti a proč byste doporučili svoji fakultu kolegům v oboru?
JT: V roce 2015 jsem dostal šanci vytvořit analytické centrum přímo na půdě Přírodovědecké fakulty na Albertově. To svým vybavením odpovídá světové špičce a kolegům bych doporučil, ať potenciál laboratoře využívají a nezáleží, v jakém oboru pracují.
PREFERENCE
iF: Kterou část své výzkumné či pedagogické práce máte nejraději?
JT: Stále je co objevovat a s novými analytickými přístroji a nižšími detekčními limity jsem schopen rozpoznat detaily v přírodních procesech, které mnohdy dříve nebylo možné zachytit. A pokud se podaří naše výsledky vědecké práce z laboratoře publikovat v mezinárodních časopisech, mám skromnou radost.
REKOGNICE
iF: Daniel Kahnemann poopsal rychlé a pomalé myšlení. Jak předcházíte chybám v úsudku během výzkumu?
JT: Lidská intuice je, myslím, velmi úžasný nástroj a mnoho vědců, pokud intuici naslouchá, ji určitě ve svém výzkumu využívá. Já už se ve vědě pohybuji delší čas a zjistil jsem, že kromě intuice lze velmi efektivně předcházet chybám v úsudku také pomocí zkušenosti. Díky zkušenostem během výzkumu zraje, učí se z chyb a nakonec se může naučit značnou část svých chyb v úsudku eliminovat.
https://iforum.cuni.cz/IFORUM-13962.html
https://issuu.com/ukforum/docs/forum_670_cz
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.